Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan: Ülkemizdeki ekonomik büyüme hızla devam ediyor

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Türkiye’deki ekonomik büyümenin süratle devam ettiğini söyledi.

Gürcan, Niğde Valisi Mustafa Koç‘u ziyaret ettikten sonra bir otelde düzenlenen “Niğde İş Dünyası Buluşması” programında sunum yaptı. Türkiye iktisadının son 9 çeyrektir aralıksız büyümeye devam ettiğini belirten Gürcan, büyüme sayılarının devam etmesini beklediklerini aktardı.

Gürcan, Türkiye’nin süratli büyüyen ekonomilerden biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Muhalefet daima ‘kriz yaşanıyor’ dese de Türkiye endüstrisinde hiçbir vakit bir kriz yaşanmadı”

“G-20 ülkeleri içinde birinci üç sıradayız ve bu da bizim en büyük avantajımız. Ülkemizdeki ekonomik büyüme süratle devam ediyor. Niğde’de kurulan organize sanayi bölgelerinde şu anda yer bulmanın imkanı yok. Türkiye’de daha evvelki yıllardaki krizlerde daima gördük, fabrikalar kapanıyordu, işten çıkarmalar artıyordu lakin bu sene bizde her ne kadar muhalefet daima ‘kriz yaşanıyor’ dese de Türkiye endüstrisinde hiçbir vakit bir kriz yaşanmadı. Yatırım ortamını güzelleştirdik, yatırımların devam etmesini sağladık. 9 aydır yatırımlarımız önemli olarak arttı. Bundan sonraki süreçte de yatırımlarımızı artıracağız.”

Son vakitlerde muhalefetin “iş yerleri kapanıyor” halinde tenkitleri olduğuna değinen Gürcan, yeni kurulan ve açılan şirket sayısının yüzde 24,9 artış gösterdiğini geçen yıl açılan 90 bin 918 şirket sayısının bu yıl 113 bin 577’e çıktığını söz etti. 

Gürcan, KOBİ’leri de geliştirmeye devam ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“2003 yılında 1,7 milyon KOBİ’miz varken bugün geldiğimiz noktada 3,6 milyon KOBİ’ye ulaştık. KOBİ’lerimizi destekliyoruz, KOBİ’lerimizle ilgili bilhassa KGF paketleri açıklıyoruz. Hem kredi büyümesi sağlıyoruz hem de öteki tüm alanlarda KOBİ’lerimize öncelik tanıyoruz. KOBİ’ler tarafından 2003’te 5,3 milyon kişi istihdam edilirken bugün bu sayı 11 milyon 500 bine ulaştı. KOBİ’lerimizin kredilerinde çok önemli büyüme oldu. Yüzde 80,7 bir kredi büyümesi gerçekleşti. İnşallah Sayın Bakanımızın açıklayacağı yeni bir KGF paketiyle KOBİ’lere önemli biçimde takviye vereceğiz.”

Konuşmaların akabinde program, basına kapalı devam etti. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir