Putin’den AB’ye gübre tepkisi: Teklifimize cevap dahi verilmemesi hayasızlığın zirvesidir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da Kremlin Sarayı’nda, 24 ülkenin büyükelçisinin itimat mektubunu aldığı merasimde açıklamalarda bulundu.

Vladimir Putin, memleketler arası ilgilerin kökten bir değişim sürecine girdiğine işaret ederek, “Şanghay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) Semerkant’taki son doruğu de dünya siyasetinin çok kutuplu bir dünyaya yanlışsız hareketini doğrulamıştır” tabirini kullandı.

Putin, çok kutuplu dünya tertibine yönelik gelişmelerin, kimi ülkelerin direnciyle karşılaştığını anlatarak, “Çok kutupluluğa yönelik süreç, maalesef, dünyadaki hâkim pozisyonunu ve Latin Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’daki her şeyi denetim etmek isteyenlerin direnciyle karşılaşmıştır. Bu hâkim güçler uzun müddettir hayli güzel durumdaydılar fakat bu sonsuza kadar süremez” dedi.

Putin, yaptırımların gelişmekte olan ve fakir ülkeleri de etkilediğini belirterek, “Batılı ülkelerin Rusya’nın güç, besin ve gübre eserlerine yaptırımlarından en çok bu ülkeler etkileniyor. 300 bin ton Rus gübresinin, gereksinim duyan ülkelere fiyatsız sevk edilmesine yönelik teklifimize yanıt dahi verilmemesi hayasızlığın zirvesidir” diye konuştu.

Putin ayrıyeten, Kolektif Güvenlik Mutabakatı Örgütü‘nün (KGAÖ), Azerbaycan-Ermenistan hududundaki çatışmalar nedeniyle çeşitli adımlar attığını aktararak, “Bize yakın olan devletler ortasındaki rastgele bir çatışma durumundan önemli olarak tasa duyuyoruz. Herkesi itidal göstermeye, ateşkese harfiyen uymaya ve Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan önderlerinin bildirilerine uymaya çağırıyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir