Malatyalı esnaf: “Benim seçtiğim adam beni adam yerine koymuyor”

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde Malatya’da yapıların birçoğu yıkılırken kalanların neredeyse tamamına yakını da ağır hasar aldı. Zelzeleyle bir arada ekmek teknesini kaybeden çarşı esnafı, devayı merkezde kendi imkânlarıyla kurduğu baraka tipi iş yerlerinde buldu.

“EN BÜYÜK DERDİMİZ BELEDİYENİN BURAYI ORGANİZE EDEMEMESİ”

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin çarşı merkezde dükkânları yıkılan esnaflar için şimdi yer belirtmeden, iş yeri açacak imkânı sağlamadan merkezdeki süreksiz tezgâh ve çadırları kaldırma kararı da esnaflar tarafından reaksiyon ile karşılandı. 1973’ten beri Malatya’da esnaflık yapan Mesut Turan, sarsıntıyla bir arada iş yerinin büsbütün yıkıldığını belirterek, sonrasında yaşadığı mağduriyeti lisana getirdi. Turan, “Depremden sonra kendi uğraşımızla, buralarda bir şeyler yapma çalıştık. Bunu yaparken derme çatma yerler ortaya çıktı. Daha sonrasında buraya çok yerden beşerler gelmeye başladı, tezgahlar açmaya başladılar. Beşerler tarafından ‘bu nedir’ diye şikâyetler olacak ki belediye devreye girdi. Bizim buradaki en büyük zahmetimiz, belediyenin burayı organize edememesi. Buradaki esnafın, kimin dükkânı yıkılmış kimin yıkılmamış, kim mağdur kim değil, onları bilmiyor. En büyük kasvetimiz bu” dedi.

“BİR AYAKKABI BOYACISINA SORSALAR, YEMİN EDERİM ÇÖZER BURAYI”

Mesut Turan konuşmasına şöyle devam etti:

Seçtiğimiz vekiller, aslıyla oyun oynamaya başladı. Aslı benim vekili sensin. Ben sana oy vermişim lider, vekil yaptırmışım. İsmi üstünde sen vekilsin. Sen bir aslına dön bakalım, aslın kim senin? Sen dönüyorsun bana ziyan vermeye başlıyorsun. Birazcık çalışma yapın, aklınız mı almıyor, ona da hürmet duyuyorum. Bir tane akıllı adam bulun getirin oraya. Esnaftan bir adam bulun getirin, nasıl olur diye. Bir ayakkabı boyacısına sorsalar, yemin ederim çözer burayı. Ayakkabı boyacısı 3 gün içinde buranın analizini, tespitini, sonucunu ortaya koyar. Ancak bunlar ayakkabı boyacısını adam yerine koymuyorlar, sorun o. Benim seçtiğim adam beni adam yerine koymuyor. Çok bir şey istemiyoruz, bize bir yol açın biz o yoldan ufak ufak gideriz. Dün çoktu, bugün az. Burayı belediye başkanı, cumhurbaşkanı yıkmadı, Allah’tan geldi. Yıktı geçti, bir buçuk dakikada her şeyi yıktı geçti, fakat bize, esnafa bir yol verin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir