Jorge Jesus: Avrupa Ligi’ni kazanacak bir kadromuz yok

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi B Kümesi’nin 6’ncı haftasında Dinamo Kiev ile kozlarını paylaştı. Kritik maçı Fenerbahçe 2-0 kazandı ve kümesi namağlup başkan tamamladı. Fenerbahçe’nin deneyimli teknik yöneticisi Jorge Jesus, maç sonu açıklamalarda bulundu.

Mutlu olduğunu lisana getiren Jorge Jesus, “Teknik yönetici olarak memnunum. Ekip son 16 çeşidine kaldı. Avrupa Ligi’nin en düzgün grupları ortasındayız. Fenerbahçe’nin kimliğini Avrupa’da duyurmak ismine kıymetli bir iş başardık. Oyuncularım mükemmeldi. Akıllı bir oyun sergilediler. Kazandık ve puan farkıyla önder olduk” dedi.

Yorgun olduklarını söyleyen deneyimli teknik adam, “Playoff oynamayacağız. Bu çok kıymetli. Kadro artık yorgunluk limitinde. 3 günde 1 maç yapmaktan dolayı yorgunluk sonundayız. 1 cins oynamadan geçmek bizim için bu açıdan çok kıymetliydi. UEFA Avrupa Ligi’nde gidebildiğimiz kadar ileri gitmek istiyoruz. UEFA Avrupa Ligi’ni kazanacak bir takımımız yok. Bizim öncelikli hedefimiz lig şampiyonluğu” açıklamalarında bulundu.

Ülke sıralaması hakkında konuşan Jesus, “İyi bir kura talihi olursa 1 çeşit daha atlayabiliriz. Şu an en uygun ekipler kaldı. Münasebetiyle işler biraz daha sıkıntı olacak. Türk futbolu için ülke sıralaması için çok kıymetli. Ayrıyeten, ekiplerin kendi sıralaması için de çok değerli. Türkiye’nin sıralaması, Avrupa ve Konferans Ligi’nde alınan puanlarla birazcık iyileşti” sözlerini kullandı.

Şampiyonlar Ligi’nin değerini lisana getiren deneyimli teknik yönetici, “Türkiye şampiyonunun Şampiyonlar Ligi’ne eleme oynayarak gitmesi kelam konusu. Bunu değiştirmek için Avrupa’da alınacak puanlar çok değerli. Bütün Türk ekipleri alabildiği kadar puanlar aldı. Önümüzdeki yıllarda Türkiye şampiyonunun eleme oynamadan Şampiyonlar Ligi’ne gitmesi önemli” dedi.

Takımın genç yıldızı Arda Güler’i öven Portekizli teknik adam “Arda şimdi 17 yaşında. Çok yetenekli bir oyuncu. Fizikî manada gelişmesi gerekiyor, şimdi kırılgan. Fizikî olarak gelişecek vakti var. Taktiksel manada öğreneceği şeyler var. Onun üzerine baskı yüklemememiz ve olmadığı şeyleri ondan beklemememiz gerekiyor. Vakitle çok fazla gelişecek ve çok değerli bir oyuncu olacak. Buna hiç kuşku yok” açıklamalarında bulundu.

Genel kıymetlendirme yapan Jorge Jesus, “Avrupa’da tek yenilgimizi Dinamo Kiev’e karşı, 10 kişi kaldığımız ve uzatma kısmında yenildiğimiz maçta aldık. O maçın da 90 dakikası berabere bitmişti. Bizim gayemiz Avrupa Ligi’ni kazanmak değil. Bu öteki grupların maksatları. Bizden daha fazla finansal güce sahip olan grupların işi. Biz köpek balıklarının ortasında kendimize yer edinmeye çalışıyoruz. Sivasspor maçı bizim için değerli. Galibiyetlerimiz bize özgüven veriyor. Polonya’da oynadık ancak tribünlerde Dinamo Kiev’den daha fazla taraftarımız vardı” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir