İslami oteller pahalı algısı doğru mu


İslami otellerin pahalı olduğu algısı doğru mu? Tesettür otel diye tabir ettiğimiz oteller diğer tesislere göre daha az hizmet sunarak daha fazla ücret mi alıyor? Yani muhafazakar otelleri tercih eden insanların hassasiyetlerini bu tesisler kullanıyor mu?

Türkiye’deki İslami otel konseptinin öncülerinden, Antalya’da İslami usullere göre işletilen Grand Akca Oteli’nin sahibi Ersin Erdoğan, İslami otellerin fiyat ve hizmet politikaları hakkında şu bilgileri verdi:

İSLAMİ OTELLER PAHALI DEĞİL

Alanya’da bulunan bir İslami otel olarak yıllardır muhafazakar ailelere hizmet etmiş ve inşallah edecek olan bir tesis olarak hemen cevap verelim. Kesinlikle İslami oteller pahalı değil. İslami oteller diğer tesislere göre daha fazla kar etmiyor, muhafazakar tatilcinin duygularını sömürmüyor.

REKABET ŞARTLARI EŞİT DEĞİL

Bir defa İslami oteller diğer tesislere nazaran daha kısa bir sezonda çalışıyor. Yani diğer turistik tesisler mart veya nisan ayı gibi hizmete başlarken muhafazakar otellerin kayda değer bir iş yapması haziran ayının son haftası başlıyor. Yine diğer turistik tesisler kasım ayı ortasına kadar açıkken İslami oteller en geç eylül sonu ekim başına kadar açık kalabiliyor. Bazı tesettür otel misafirlerimiz İslami otellerin nisan ayı gibi açıldığını ve kasıma kadar açık olan muhafazakar otellerin olduğundan bahsedebilir. Ama inanın bu İslami oteller tamamen açık olabilmek ve personeline iş verebilmek adına açık kalıyor. Birçok İslami otel bu dönemde zarar etse de elindeki kalifiye personelini turistik tesislere kaptırmamak için açık kalıyor.

İSLAMİ OTELLERİN TURİSTİK OTELLERDEN FARKI

İslami otellerin bir diğer dezavantajı ise çok personel ile çalışmaları. Yani normal turistik tesislerden en az yüzde 50 daha fazla personel ile çalışmak zorunda muhafazakar oteller. Çünkü İslami otellerde SPA, havuz vs. gibi bütün aktivitelerden en az 2 tane olmak zorunda. Normal turistik işletmelerde bir olan bu aktiviteler bay ve bayan ayrı ayrı olmak üzere muhafazakar otellerde ikişer tanedir. Her bölümde bayan ve erkek olmak üzere ayrı ayrı personel istihdam edilmektedir.

MUHAFAZAKAR OTELLERİN MUTFAĞI DAHA İYİ 

İslami oteller pahalı algısının bir diğer nedeni ise muhafazakar otellerin mutfağı kendi segmentlerindeki diğer turistik tesislere göre daha iyi. Bunu biraz daha açalım: İslami oteller genel itibarı ile muhafazakar Türk ailelerine hitap ettikleri için daha fazla masrafları oluyor. Çünkü Türk misafir kırmızı et sever, Türk misafir cevizli, fıstıklı baklava, sarma ister. Hal böyle olunca tesettür otellerin maliyetleri diğer tesislere oranla çok daha yüksek çıkıyor. Tabi turistik oteller ile İslami otelleri kıyaslarken aynı segmentteki tesileri kıyaslamak lazım. Dört yıldızlı tesislerle beş yıldızlı tesisleri kıyaslayarak İslami otellere haksızlık yapmamak gerekir.

ALKOL DEĞİL HİZMET BELİRLEYİCİ OLMALI

Bazı misafirlerimizin ‘İyi ama İslami otellerde alkol yok, turistik tesislerde ise alkol büyük maliyet’ dediğini de duyar gibiyiz. İnanın bana birçok turistik tesis çok iyi hizmet vermiyorsa, yani Belek, Lara veya Side, Kemer, Alanya vs. bölgesinde bulunan kaliteli hizmet veren bir tesis değilse, çok düşük maliyetli, kalitesiz alkol hizmeti sunuyor. Tabi yıldızına bakmadan ülkemizin kaliteli hizmet sunan tesislerini ayrı tutuyoruz. Alkol değil hizmet belirleyici olmalı.

TURİSTİK OTELLERDEN ÇOK KAZANMIYORUZ

 Sonuç olarak; emin olun İslami oteller veya muhafazakar otelleri işleten işletmeciler çok kazandıkları için bu işi yapmıyor. Onlar da sizinle aynı hassasiyete sahip (çok büyük bir bölümü, tabi ki hepsi değil), o nedenle bu işi yapıyor. Yoksa turistik otel çalıştırmak İslami otel çalıştırmaktan çok daha karlı bir iş.

İSLAMİ OTELLERE SAHİP ÇIKALIM

Bütün muhafazakar tatilcilerimizden İslami otellere sahip çıkmalarını rica ediyoruz. Sizler sahip çıktıkça İslami oteller büyüyecek ve bu pazar hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen muhafazakar tatilcilerle büyüyecek, büyüyecek ve kocaman bir aile olacak…”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir