Hamilelik sonrası şok diyetlere dikkat

Bebeğinizi kucağınıza aldınız, her şey yolunda gidiyor lakin aynaya baktığınızda yahut tartıldığınızda hamilelik devrinde aldığınız kiloların büyük bir kısmının hala sizinle olduğunu görüyorsunuz. Bu kiloları vermek için doğumdan çabucak sonra çalışmalara başlayabilirsiniz. Fakat emziriyorsanız kilo verme ve beslenme biçiminiz katiyetle laktasyon devrine uygun olmalı.

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak, hususa ait açıklamalarda bulundu.

Budak’ın açıklamaları şöyle:

“Öncelikle kilo verme sürecinizin kolay olacağını bilin ve gerilim yapmayın. Araştırmalar, emzirmenin günde ortalama 500 kkal harcattığını göstermektedir. Bu ölçü 45-60 dakikalık orta yoğunlukta fizikî antrenman yapmaya muadildir. Hasebiyle beslenmenizde fazla kısıtlamaya gitmeden, aç kalmadan yalnızca emzirme süreci ve sağlıklı pişirme usullerinin kullanılması, işlenmiş besin tüketilmemesi, yağsız protein kaynaklarının ve kompleks karbonhidratların tüketilmesi üzere beslenmedeki küçük değişikliklerle bile kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

ŞOK DİYETLERDEN UZAK DURUN

Emzirme bebeğin sağlıklı gelişimi, hastalıklardan korunması ve annenin doğum sonrası süratli uygunlaşması için epeyce kıymetlidir. Bu nedenle önceliğiniz kilo vermek değil, sütünüzün içeriğinin kaliteli olması ve ölçüsünün kâfi olması olmalıdır. Verimli süt üretimi için de gün içerisinde kâfi güç, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve sıvı almalısınız. Süratli kilo kaybı için şok diyetler uygulamanız tüm bu besin öğelerinden yoksul beslenmeniz ve münasebetiyle verimsiz süt üretmeniz manasına gelmektedir. Bununla birlikte, uzun vadeli açlıklar da süt üretimini olumsuz tesirler. Emzirme devrinde 2-2,5 saat aralıklarla beslenmelisiniz. Kilo vermek gayesiyle kendinizi uzun müddet aç bıraktığınızda süt üretimini azaltır ve emzirmenin tesiriyle de daha çok acıkarak denetimi kaybetmenize hasebiyle takip eden öğünde daha yüksek kalori almanıza neden olabilir.

HER DUYDUĞUNUZA KULAK ASMAYIN

‘Kızım sen gebesin, 2 kişilik yemen lazım’ bu üzere cümleleri hamilelik devrinizde muhtemelen sıkça duydunuz. Artık de ‘ye kızım süt olsun’… Süt üretimi için sağlıklı ve istikrarlı beslenmeniz, bol sıvı tüketmeniz, geriliminizi denetim etmeniz, uykunuza dikkat etmeniz ve bebeğinizle yakın münasebet kurmanız; bir de tahin, yulaf, rezene, rezene çayı, dereotu, kuru incir, ceviz, maş fasulyesi, susam, yumurta üzere süt artırıcı besinleri beslenmenize eklemeniz kâfi. Süt olsun diye büyük porsiyonlarda yemenizin, tatlılara ve yağlı besinlere yönelmenizin kilo almanıza neden olması haricinde hiçbir tesiri olmayacaktır”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir