Erdoğan: Kardeşliğimize halel getirmediğimiz, mazlum ve mağdura gönlümüzü açtığımız, birbirimize sahip çıktığımız müddetçe ne içeriden ne dışarıdan kimse bizi yıkamaz!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü’ne ait iletisinde, “Aşk medeniyetinin müntesipleri olarak evvel kendi ortamızda sevgiyi tesis edecek, akabinde da komşularımızdan başlayarak tüm insanlığa sevginin, aşkın ve şefkatin lisanıyla sesleneceğiz. Hazreti Mevlana’nın rehberliğinde mazimizi olduğu üzere istikbalimizi de sevgi üzerine, merhamet üzerine, dayanışma üzerine inşa edeceğiz. Kardeşliğimize halel getirmediğimiz, mazlum ve mağdura gönlümüzü açtığımız, birbirimize sahip çıktığımız surece, Allah’ın müsaadesiyle kimse bizi bölemez. Ne içeriden, ne dışarıdan kimse bizi yıkamaz” dedi. 

Erdoğan, Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Memleketler arası Anma Törenleri’nde okunan iletisinde, büyük mütefekkir, mutasavvıf ve gönül sultanı Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi rahmetle yad etti.

Erdoğan, şu sözleri kullandı:

“Rabbimden, bizleri, hepimizi, Hazreti Mevlana ve onun üzere birçok gönül erinin şahitliğine mazhar eylemesini niyaz ediyorum. Tekrar bu gece vesilesiyle ezanımız, vatanımız ve bayrağımız uğrunda can veren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize ülkem ve milletim ismine şükranlarımı sunuyorum. Asırlar boyunca gönüllerimizi ilimle, irfanla, hikmet pınarından süzülen aşk damlalarıyla yeşerten tüm alimlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 

“Ne içeriden, ne dışarıdan kimse bizi yıkamaz”

Her Şebiarus’ta Hazreti Mevlana’nın milletimizle birlikte tüm insanlığa bıraktığı bu değerli hazinenin kıymetini daha yeterli anlıyoruz. Bilhassa bölgemizde çatışmaların kol gezdiği günümüzde Hazreti Pir’in şu tavsiyelerine kulak vermemiz gerektiğine inanıyorum; ‘Sevgiden acılıklar tatlılaşır. Sevgiden bakırlar altın kesilir. Sevgiden tortulu bulanık sular, arı duru su haline gelir. Sevgiden kaygılar şifa bulur. Sevgiden ölüler dirilir. Sevgiden padişahlar kul olur. Evet, ‘Aşk medeniyetinin’ müntesipleri olarak evvel kendi ortamızda sevgiyi tesis edecek, akabinde da komşularımızdan başlayarak tüm insanlığa sevginin, aşkın ve şefkatin lisanıyla sesleneceğiz. Hazreti Mevlana’nın rehberliğinde mazimizi olduğu üzere istikbalimizi de sevgi üzerine, merhamet üzerine, dayanışma üzerine inşa edeceğiz. Kardeşliğimize halel getirmediğimiz, mazlum ve mağdura gönlümüzü açtığımız, birbirimize sahip çıktığımız surece, Allah’ın müsaadesiyle kimse bizi bölemez. Ne içeriden, ne dışarıdan kimse bizi yıkamaz. Bugün Konya’da bulunan siz Mevlana dostları başta olmak üzere milletimizin tüm fertlerinden fitne tüccarlarına prim vermeden, ebedi ve ezeli kardeşliğimize sahip çıkmasını bilhassa rica ediyorum.

Bu hoş Şebiarus merasimini tertipleyen kurumlarımıza, emeği geçen herkese, sanatkarlarımıza teşekkür ediyorum. Bu gece yapılan duaların, semaların, evradı şeriflerin Allah katında kabul ve karin olmasını diliyorum. Rabbim, ülkemizi, milletimizi, uhuvvetimizi ve muhabbetimizi daim etsin diyor, hepinizi sevgiyle, hürmetle selamlıyorum.”  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir