Büyük Menderes çöplüğe döndü

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesi yakınlarında Suçıkan mevkisinde doğan Denizli, Uşak ve Aydın’dan geçerek Ege Denizi’ne dökülen 548 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes Nehri’nde su siyah renge döndü.

Nehirde evsel atıklardan kaynaklanan kirlilik nedeniyle çöp yığınları oluştu. Kirliliğin zeytinyağı fabrikalarının atık sularını dereye bırakması ile evsel atıklardan kaynaklandığını söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, bölgeye yüzer bariyer konulması gerektiğini lisana getirdi. Evsel atıklar için vatandaşlara da ikazlarda bulunan Şoför, Söke’ye bağlı Sarıkemer Mahallesi’nde bulunan tarihi köprü üzerinde incelemelerde bulundu.

Nehirde canlı hayatının da bu kirlilikten olumsuz etkilendiğini ve balık vefatları yaşandığını lisana getiren Şoför, “Büyük Menderes Nehri’nin önünde eski tarihi bir taş köprü var. Büyük Menderes Irmağı kanayan bir yara haline geldi. Maalesef her yağmur yağdığında üst havzadan gelen tüm çöpler köprünün menfezleri tıkandığı için burada toplanıyor. Çöplerin haricinde suyun rengi de değişerek siyah akmaya başladı. Zeytin hasadı mevsiminde yağ için sıkılan zeytinlerden çıkan siyah renk, evvel derelere oradan da Büyük Menderes Nehri’ne akıyor. Burada daima balık vefatları de gerçekleşiyor. Kesinlikle çöplerin temizlenmesi lazım. Yüzer bariyer takılması gerekiyor. Çöplerin toplanarak sistemli bir formda kepçeyle dışarıya alınması gerekiyor. En doğrusu da vatandaşların çöpleri tabiata atmamaları” dedi.

.

Devlet Su İşleri (DSİ) 21inci Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise ırmaktaki çöplerin yılda yaklaşık 4 kere temizlendiğini belirtip, yakın vakitte ırmakta yine temizleme çalışması yapacaklarının bilgisini verdi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir