Birleşik Kamu İş: “AKP’nin ‘doğalgaz jesti’ni vatandaş cebinden ödemiştir”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, bugün yaptığı yazılı açıklamada TÜİK’in enflasyon datalarını kıymetlendirdi. Yeşildağ, şunları kaydetti:

Mehmet Yeşildağ

“TÜİK’İN BUGÜN AÇIKLADIĞI SAYILARA NAZARAN ARTIRIM ALACAK EMEKÇİ VE İŞÇİ, ASLINDA CUMHUR İTTİFAKI’NIN ‘SEÇİM JESTİ’ OLAN DOĞAL GAZ ATAĞINI CEBİNDEN ÖDEMİŞTİR”

“Ülke, AKP iktidarının uzun müddettir yanlış iktisat siyasetlerinin derin sancılarını yaşamaktadır. Hükümet bir yandan seçim öncesi uyguladığı telafi edici siyasetleriyle başka yanda da seçim sonrasına dönük vaatleriyle seçmenlerin dayanağını kazanarak ülkeyi 5 yıl daha yönetme yetkisi almıştır. Fakat ekonomik zahmetin ve yaygın sözle ‘boş tencere’nin durumu ne olacaktır. AKP iktidarında uzun yıllar vazife yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugünkü tablonun sorumlularından biridir. İşçilerin çıkar ve beklentileri Şimşek’in siyasetleriyle taban tabana zıttır. Emekçileri, memurları ve emeklileri güç günler beklemektedir. AKP iktidarı bir kere daha krizin faturasını emekçiye ve memura kesmeye hazırlanmaktadır. Gerçek piyasa fiyatlarını yansıtmak yerine sayılarla oynama enstitüsü üzere çalışan TÜİK’in açıkladığı bilgilere nazaran enflasyon mayısta aylık bazda yalnızca yüzde 0,04 artarken yıllık bazda yüzde 39,59’a gerilemiştir. Seçim devrinde ‘doğalgaz bulunduğu için’ bir ay doğalgazın fiyatsız kullanılmasını müjde olarak sunan hükümet, doğalgazı da enflasyon hesaplamasını dahil etmiş ve bu yolla enflasyonu daha da düşük göstermiştir. Yani bu sayılara nazaran artırım alacak personel ve işçi, aslında Cumhur İttifakı’nın ‘seçim jesti’ olan doğal gaz atağını cebinden ödemiştir.

“YURTTAŞLARIN EZİCİ ÇOĞUNLUĞU MEYVE SEBZEYİ TANEYLE ALMAKTADIR”

Marketlerde günlük fiyat değişikliği yaşanmaktadır. Yurttaşların ezici çoğunluğu pazarda meyve sebzeyi taneyle almaktadır. Kırmızı ve beyaz et tüketimi hanelerin birden fazla için artık lüks tüketim haline gelmiştir. Ülke tarihinde birinci kere beyaz peynirin kilosu gram altını sollamıştır. Ülke genelinde kira ortalaması 7 bin liraya yaklaşmışken aylık enflasyonun yüzde 0.04 arttığını söylemek, açıkça aklımızla alay etmektir. Halkın gerçek enflasyonunu Konfederasyonumuz Bileşik Kamu-İş’in her ay açıkladığı sayılar ortaya koymaktadır. Mayıs ayında 4 kişilik bir aile için açlık sonu 12 bin liraya dayanmış, yoksulluk hududu ise 31 bin liraya aşmaktadır. Ülkenin çalışan nüfusunun büyük çoğunluğu kaçınılmaz mutfak harcamalarından olan yumurta ve sütü savaş vakitlerindeki üzere hesaplayarak almaktadır. Marketlerde bebek mamaları artık özel alarmlarla satılmakta, birçok meskende anneler ufacık bebelere su muhallebisinden yalancı mama yapmak zorunda kalmaktadır. Gerçek, kamu işçilerinin yüzde 90’ından fazlasının kredi ve kredi kartı borcuna batmış olduğudur. Bu tabloya karşın enflasyonu düşük göstererek memura ödenecek enflasyon farkını komik bir sayı olarak belirlemek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesinde mitinglerde çok defa sarf ettiği ‘Yaşadığınız zahmetleri biliyoruz ve biz çözeceğiz’ kelamıyla çelişmektedir.

“SEÇİM ÖNCESİNDE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞININ 22 BİN LİRA OLACAĞINA DAİR VERİLEN VAADİN PEŞİNDEYİZ”

Ayrıca açıklanan bu gerçekdışı enflasyon oranı, zirve taklak giden iktisadın başına getirilen ve adeta kurtarıcı üzere sunulan yeni Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’in de bakanlığının birinci gününde söylediği ‘makro ekonomiyi rahatlatma’ kelamının mealini ortaya koymuştur. Ülkenin çalışan nüfusunun ağır geçim ıstırabını ‘mikro’ olarak görenlerin, işverenleri rahatlatmak için emekçi ve işçiye kemer sıktırmaya hazırlananların bilmesi gereken şudur ki; üretenlerin, emek verenlerin nefes alamadığı bir ülke iktisadının düzlüğe çıkma imkanı yoktur. Kamu işçilerinin haklarının savunucusu olan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak uyarıyoruz; seçim öncesinde en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağına dair verilen vaadin peşindeyiz. TÜİK’in bilakis gerçek enflasyonun da onun yol açtığı tahribatın da peşindeyiz. Bu ağır tablonun palavralarla kamufle edilmesine geçit vermeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir