Başkan Soyer’den karşılıklı saygı ve işbirliği mesajı


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bağımsızlığının 247’nci yıldönümü nedeniyle İzmir’de verilen resepsiyona katıldı. Başkan Soyer, ABD Büyükelçisi Jerffry Flake’in ev sahipliğindeki resepsiyonda iki ulusun karşılıklı saygı ve işbirliğine dayalı uzun süreli bir ilişkiyi paylaştığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ABD’nin bağımsızlığının 247’nci yıldönümü nedeniyle düzenlenen resepsiyona katıldı. Gaziemir Ege Serbest Bölgesi Kurucu İşletici AŞ (ESBAŞ) sponsorluğunda, Uzay Kampı Türkiye bahçesinde verilen resepsiyon, Türk ve ABD milli marşlarının okunmasıyla başladı. Resepsiyona İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ABD Büyükelçisi Jerffry Flake ve eşi Cheryl Flake, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer, ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile sivil ve askeri yetkililerden oluşan davetliler katıldı.

 

İki ulus yıllarca saygı ve işbirliği içerisinde ilişki paylaştı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Amerika Birleşik Devletleri, eşitlik ve adalet ilkeleri üzerine kurulu bir toplum için zemini daha da geliştirdi. Bugünün önemi üzerinde düşünürken, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki tarihi bağları ve kalıcı ortaklığı kabul etmek elzemdir. Yıllar boyunca, iki ulusumuz karşılıklı saygı ve işbirliğine dayalı uzun süreli bir ilişkiyi paylaştı. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye ticaret, güvenlik, teknoloji ve eğitim dahil olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği yaptı. İzmir ilimiz bu süreçte ayrı bir rol oynamıştır. Ortaklığımız, hızla değişen bir dünyada istikrar ve ilerleme yolu olarak hizmet eden dinamik bir ittifaka dönüşerek zamanın sınavını geçti” dedi.

 

Ticaret hacmi arttı

Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlığını kutlarken, Türk-Amerikalıların Amerikan toplumunun dokusuna yaptığı önemli katkıları kabul etmenin son derece önemli olduğunu da hatırlatan Başkan Soyer, “Bazıları İzmir kökenli olan Türk göçmenler, girişimci ruhlarıyla Amerika’nın kültürel çeşitliliğini zenginleştirmiş, bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkıda bulunmuş ve ekonomiye güç katmıştır. Şirketlerin Türkiye’deki yatırımları değerlendirildiğinde, Amerika Birleşik Devletleri sürekli olarak doğrudan yabancı yatırım açısından ilk beş ülke arasında yer almaktadır. Geçen yıl Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret hacmi yüzde 15 artarak 32,1 milyar dolara ulaştı. Ülkemiz ile ABD arasındaki ikili ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması ortak hedeftir. İzmir’in bu ekonomik ve ticari alandaki payını artırmak için gerekli her türlü tedbiri almaya kararlıyız. Türk-Amerikan işbirliği bölgemiz ve dünya için çok büyük değer taşımaktadır. İşbirliğine dayalı çabalarımız, demokratik idealleri savunur ve çağdaş küresel manzaranın şekillenmesinde çok önemli bir rol oynar. Diyaloğu teşvik ederek ve işbirliğini teşvik ederek, herkesin yararına olan daha umut verici bir gelecek oluşturmak için ısrarla çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Cumhuriyetin 100. yılı önemli bir dönüm noktası

İzmir’de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden ABD Büyükelçisi Jeffry Flake, “Amerika’nın bağımsızlığının 247. yılını kutlamak Cheryl ve benim için gerçek bir onur. Amerika’daki demokratik geleneklerimize nasıl değer veriyorsak, Türkiye de öyle. Bu yıl, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı olması nedeniyle özel bir dönüm noktasıdır. Atatürk modern Cumhuriyet’i kurduğunda dünya çok farklı bir yerdi. 1923’te The Walt Disney Company kuruldu, Louis Armstrong ilk kaydını yaptı ve yeni bir Model T Ford’un fiyatı 725 dolardı. Keşke o günlere geri dönebilsek. 1927’de Amerika Ankara’da ilk Büyükelçiliğini açtı. Bu bir tren vagonuydu. Ankara’daki yeni güzel binamızla çok yol kat ettik. Ve geçen yüzyılda, yakın ekonomik bağlar, güvenlik bağları ve halklar arası bağlar kurmak da dahil olmak üzere birlikte çok şey başardık. Şimdi bir Cumhuriyet olarak 100 yıla ulaşmak, övgüye değer bir başarıdır. Ve bu ancak Türk halkının demokrasiye olan sarsılmaz bağlılığı sayesinde mümkün oldu” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir