Avrupa başkent belediyelerinden Ekrem İmamoğlu’na destek mesajları: Keyfi ve antidemokratik prosedürü kınıyoruz

T24 Dış Haberler

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği teziyle açılan davada hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Avrupa başkentlerinin belediye liderlerinden da destek mesajları gönderildi.

Fransa’nın başşehri Paris, Macaristan’ın başşehri Budapeşte ve Yunanistan’ın başşehri Atina’dan belediye liderleri, mahkemenin siyasi yasak getiren mahpus cezası kararına karşı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek iletileri gönderdi.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bütün dayanağım haksız bir halde iki yıl yedi ay mahpus cezası verilen İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla birlikte. Diğer Avrupalı Belediye Liderleriyle birlikte, sırf siyasi maksatlarla gerçekleştirilen bu keyfi ve anti-demokratik prosedürü kınıyoruz”

Twitter hesabından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir fotoğrafını paylaşan Budapeşte Belediye Başkanı Gergely Karacsony, İngilizce ve Türkçe olarak “Senin yanındayım Ekrem” yazdı. 

Twitter hesabından Ekrem İmamoğlu ile fotoğrafını paylaşan Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis, şunları yazdı:

“Türkiye’de Demokrasi için nitekim kara bir gün. Barışın, Adaletin ve Evrenselciliğin müttefiki olan bir siyasetçinin özgürlük ve uygar haklarından mahrum bırakılması kararı sırf ıstırap ve öfke uyandırır.”

Şehirlerimiz ortasındaki işbirliği ve diplomasi çalışmalarına katılan tüm meslektaşlarımızın dayanağını ve dayanışmasını iletmek için arkadaşım ve İstanbul Belediye Başkanı  İmamoğlu  ile şahsen bağlantıya geçtim. Türk halkının ve tarihin sonunda onu haklı çıkaracağına eminim.

Ne olmuştu? 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Kurulu Lokal ve Bölgesel İdareler Kongresine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak katılmıştı.

İmamoğlu bu kongrede yapmış olduğu konuşmada; seçim sürecinde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız bir formda kullanıldığını, seçim mühletince toplumu bölen ve kutuplaştıran lisan kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan aksiyon ve uygulamalarını, devletin haber ajansı olan Anadolu Ajansının seçim sonuçlarını manipüle etmek istediğini söylemişti.

İmamoğlu iktidarın 31 Mart seçimini yönetmekle yetkili olan Yüksek Seçim Kurulu kararı ile iptal ettirerek kazanmak istediğini savunmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak  kongrede yapmış olduğu konuşmasından ötürü İmamoğlu için “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Bu iş bu kadar ücretsiz değil” demişti.

İmamoğlu tıpkı gün (4 Kasım 2019) Soylu’nun bu kelamlarının hatırlatılması üzerine basın mensuplarına yaptığı açıklamada “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’ da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, evvel oraya bir odaklansın” sözlerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından 15/11/2019 tarihli ihbar üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, akabinde dava açılmıştı.

İddianamede, İmamoğlu’nun o dönem YSK Başkanı olan Sadi Güven ile 10 YSK üyesine yönelik zincirleme şekilde “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı vazifelerinden ötürü alenen hakaret” suçunu işlediği belirtilerek, 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar mahpusla cezalandırılması istendi.

Hakaret kabahatini işlediği istikametinde karar çıkması ve mahpus cezası verilmesi durumunda İmamoğlu’nun siyasi yasaklı hale gelmesi kelam konusu olacak. 

Mahkeme bugünkü duruşmada tüm talepleri reddetti, savcı temel hakkındaki mütaalasını tekrarladı. 

TIKLAYIN | İmamoğlu’nun “YSK üyelerine hakaret” davası: Hâkim tüm talepleri reddetti, savcı, temel hakkındaki mütalaasını tekrar etti

TIKLAYIN | 15 soruda İmamoğlu hakkındaki ceza davası: Siyasi yasaklı hale gelecek mi?

İmamoğlu’nun mahpus talebiyle yargılandığı dava hakkında neler biliniyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir